pondělí 11. září 2017

Přečteno za srpen

Krásný den všem!


Nedávno jsem ze na blogu básnila o tom, že trend čtení je jeden z nejlepších trendů vůbec a já jsem hrozně ráda, že jsem se do tohoto trendu nechala také zatáhnout a čtu. Čtu ve volných chvílích, čtu doma, v MHD, při čekání na autobus, cestou ve vlaku a je to fajn. Je to uklidňující a člověk tak může alespoň částečně relaxovat. 

V srpnu jsem se do toho na své poměry celkem pustila a podařilo se mi přečíst devět knih. A o nich vám právě teď něco napíšu. 


1. Dívka beze jména od Mariny Chapman. Příběh, založený na skutečné události, vypráví o zprvu čtyřleté dívce z Kolumbie, která je unesena z domu a následně zavlečena do džungle, kde ji únosci nechají napospas osudu. Dívka přežívá jen díky tlupě opic, které ji nechávají žít vedle nich. Následně stráví v džungli několik let a pak se ukáže pytlákům, kteří ji odvezou zpět do civilizace, čímž příběh nekončí, ale pokračuje formou socializace v prostředí, které dívka po letech v džungli už dávno zapomněla. Z nevěstince, do kterého ji pytláci odložili, se jí povede utéct a dále žije jako dítě ulice až se jí jednoho dne ujme její "zachránkyně" a zajistí ji víceméně normální život. Kniha byla velmi pěkně a čtivě napsaná, jako oddechové čtení doporučuji.2. Nemesis od Philipha Rotha pro mě bylo docela zklamání a to i přes to, že na Databázi knih má červené hodnocení s celými 91 procenty (ačkoliv hodnotilo pouze 24 lidí). Celý příběh se odehrává v létě roku 1944 v Americe, zatímco v Evropě probíhá 2. světová válka. Epidemie obrny postihne velkou část města a ovlivní životní příběh hlavní postavy. Pro mě to bylo čtení, které neutíkalo, nebavilo mě to a byla jsem ráda, když jsem knihu dočetla.3. Cena za dokonalost od Céline Raphaël je příběh založený na skutečné události. Hudebně nadaná dívka je nucená svým otcem každý den několik hodin hrát na klavír a pokud udělá byť sebemenší chybu, je za ní tvrdě potrestána. Zatímco její matka a mladší sestra jsou týrání ušetřeny a nečinně přihlíží, malá Céline je odkázaná na to, aby si pomohla sama a svůj příběh zkusila povědět někomu jinému. Kniha je velmi čtivá a tomu, co se v ní děje se člověku nechce ani věřit. Doporučuju.


4. Co mě naučil tučňák od Toma Michella je krásná kniha, kterou si jednoznačně musíte přečíst. Prostě, to fakt chcete. Mily příběh o tučňákovi vás dostane a budete se usmívat od prvních stránek až do konce. Doporučuju všemi deseti!


5. Manželé od vedle od Shari Lapena je taková oddechová detektivka, která momentálně mezi knihomoly frčí. Kniha je velmi čtivá, má krátké kapitoly a navíc ty kapitoly dost často končí v nejednoznačné chvíli, což vás prostě nutí číst další kapitolu. Konec je lehce překombinovaný až nesmyslný, ale přesto jako knihu určitě doporučuju.


6. Strach a chvění od Amélie Nothomb je nejdivnější a nejabsurdnější kniha, kterou jsem v srpnu četla. Je zde popsaná japonská korporátní společnost a její pohled na společnost evropskou, což je dozajista zajímavé, nicméně další plusové body má kniha tím, že je tak krátká. Takže, o nic nepřijdete, když ji číst nebudete. (foto není a nejspíš nebude)

7. Dešťová hůl od Jiřího Hájíčka mne příliš nenadchla. Po velké slávě, kterou tato kniha zažila jsem od ní čekala něco jiného, avšak předešlé díly, které na ni údajně volně navazují jsem nečetla, takže je možné, že mi nějaké souvislosti unikají. Nicméně, na Hájíčka jsem nezanevřela a určitě si od něho ještě něco přečtu, ale rozhodně tomu dám ještě trochu času.


8. Hana od Aleny Mornštajnové je zcela unikátní kniha, která věrně a popisuje život židovské rodiny v období druhé světové války. Kniha je rozdělena do tří částí z nichž jeden je vyprávěn očima devítiletého dítěte a následně dospívající dívky, druhá část je vyprávěna retrospektivně a je věnována rodině jako takové a třetí část je vyprávěna tetou Hanou, díky které vám vše, dříve třeba nejasné, začne být jasné. Kniha je i přes svoji tématiku krásná, milá a rozhodně by si ji měl přečíst každý knihomol.


9. Chlapec v pruhovaném pyžamu od John Boyne je další kniha vyprávějící o tématice koncentračních táborů. Vypravěčem je malý devítiletý Bruno, který řeší velký problém po přestěhování - a to ten, že nemá kamarády. Zanedlouho se však s jedním chlapcem skamarádí a budují si ryze přátelský vztah i přes všechny nástrahy, které koncentrační tábor nabízí. Knihu doporučuju a doporučuju zároveň i film.A co jste četli za srpen vy? :))

Mějte se krásně!
M.2 komentáře:

  1. Knihu Chlapec v pruhovaném pyžamu už chci delší dobu přečíst. Hodně mě láká. :)
    Find joy in the ordinary

    OdpovědětVymazat
  2. Ani jednu z knížek jsem nečetla, ale zaujala mě ta kniha HANA :) líbí se mi hlavně obal a já knihy vybírám především dle obalu, hihi.. Děkuji Marky za tipy, mrknu se po nějaké nové.

    Nela z blogu Růžová rtěnka

    OdpovědětVymazat